Ubezpieczenia majątkowe (mienia) Komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, przemysłowe i inne
Spis treści:
- Czym są ubezpieczenia majątkowe
- Rodzaje ubezpieczeń majątkowych
- O jakie dodatkowe opcje można rozszerzyć ubezpieczenia majątkowe
- Od jakich zdarzeń losowych można ubezpieczyć majątek?
- Ubezpieczenie majątkowe - z czego się składa?
Czym są ubezpieczenia majątkowe
Według Kodeksu Cywilnego "[p]rzedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu." (K.C. Art. 821.). Ubezpieczenia majątkowe są zatem - jak sama nazwa wskazuje - ubezpieczeniami majątku.
Rodzaje ubezpieczeń majątkowych
Wyróżniamy następujące rodzaje ubezpieczeń majątkowych, zależnie od przedmiotu objętego ochroną:
- ubezpieczenia nieruchomości (domu, mieszkania, lokalu użytkowego, także dla firm) oraz znajdujących się w niej ruchomości
- ubezpieczenia komunikacyjne, czyli ubezpieczenia pojazdów mechanicznych (OC, AC)
- ubezpieczenia turystyczne i podróżne (obejmują bagaże i przedmioty, które zabieramy na wycieczkę itp.)
- ubezpieczenia majątku firmy (ubezpieczenia przemysłowe: zakładów produkcyjnych itp.)
- ubezpieczenia specjalistyczne
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, które pozwala pokryć koszt szkody wyrządzonej na mieniu osoby trzeciej, spowodowanej nieumyślnym działaniem ubezpieczonego.
O jakie dodatkowe opcje można rozszerzyć ubezpieczenia majątkowe
Standardowe ubezpieczenia majątkowe można rozszerzyć - na przykład ubezpieczenie nieruchomości można poszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu zabezpieczymy się na wypadek wyrządzenia szkody materialnej sąsiadom i osobom przebywającym na naszym terenie.
Od jakich zdarzeń losowych można ubezpieczyć majątek?
To zależy od rodzaju ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych możesz ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkody innym pojazdom mechanicznym (OC), uszkodzenia własnego samochodu (AC) oraz uszczerbku na zdrowiu kierowcy i pasażerów (NNW). Dodatkowo możesz ubezpieczyć szyby, uzyskać pomoc prawną lub Assistance.
Ubezpieczenia nieruchomości w podstawowej wersji polisy obejmują zwykle zaledwie niewielką część możliwych zdarzeń losowych. Aby uwzględnić w ubezpieczeniu znacznie szerszy ich wachlarz (na przykład ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), należy dokupić dodatkowe usługi, co wiąże się z dodatkową opłatą, a zatem wyższą ceną składki.
Ubezpieczenia turystyczne ubezpieczają nas od szkód na mieniu podczas podróży krajowych i zagranicznych, w tym zagubienia bagażu, kradzieży czy problemów z realizacją kupionej wycieczki.
Ubezpieczenia przemysłowe są bardzo podobne w swojej naturze do ubezpieczeń nieruchomości, jednak zakres zdarzeń uwzględnionych w polisie jest nieco inny - obejmują one na przykład sabotaż.
Ubezpieczenie majątkowe - z czego się składa?
Każda polisa zawiera pewne stałe elementy. Są to:
- przedmiot ubezpieczenia, a zatem informacja o tym, co zostaje objęte ochroną - samochód, dom, mieszkanie itp.
- zakres ochrony, czyli zdarzenia losowe, od skutków których polisa nas chroni (zarówno tych standardowych, jak również z pakietów dodatkowych)
- suma ubezpieczenia, a zatem maksymalna kwota, która może zostać wypłacona z polisy w przypadku szkody, gdy nastąpi zdarzenie losowe uwzględnione w ubezpieczeniu
- wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których odszkodowanie z ubezpieczenia nie będzie się należało
- franszyza redukcyjna, czyli ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
W trosce o bezpieczną przyszłość